Wodoloty elektryczne

Jak uniesienie kadłubu nad wodę rozwiązuje problem zasięgu i kto w 2026 buduje takie łodzie

Ostatnia aktualizacja:

Po co łodzi elektrycznej płaty nośne

Wodolot elektryczny wyrasta z prostej obserwacji, że w łodzi na prąd najtrudniejszy nie jest silnik, tylko woda. Kadłub w ruchu musi ją rozepchnąć i wlec za sobą cały układ fal, a energia włożona w te fale przepada bezpowrotnie. Łódź z kadłubem wyporowym dochodzi w końcu do prędkości granicznej, od której własna fala połyka dodatkową moc i prawie nie oddaje jej w postaci szybkości. Kadłub ślizgowy przeskakuje tę barierę, ale płaci za to oporem przez cały czas, dopóki sunie po powierzchni.

Przy benzynie albo oleju napędowym ten rachunek ginie w paliwie, które jest tanie i mieści dużo energii w małej masie. Łódź elektryczna takiej osłony nie ma, bo każda kilowatogodzina zużyta na opór znika prosto z zasięgu. Większy pakiet baterii, który miałby tę stratę nadrobić, sporo waży, sporo kosztuje i też w końcu się kończy.

Płat nośny trafia w samo źródło problemu. Po przekroczeniu prędkości startowej skrzydła pod kadłubem wytwarzają tyle siły nośnej, że unoszą całą łódź, a zanurzone zostają tylko smukłe kolumny i same płaty. Opór gwałtownie spada, a fala za rufą robi się dużo mniejsza. Na tej zasadzie działa każdy wodolot, czyli łódź na hydroskrzydłach; przy zasilaniu z akumulatora od tej różnicy zależy zasięg.

Candela szacuje zysk na mniej więcej 80% w porównaniu z łodzią ślizgową tej samej wielkości, a liczby z codziennej służby wychodzą niższe, choć nadal robią wrażenie. Szwedzka agencja transportu wydała oficjalny raport z próby P-12 na podmiejskiej trasie w Sztokholmie. Według podsumowania, które Candela opublikowała w lutym 2026, łódź zużyła o 66% mniej energii niż konwencjonalne jednostki i wyemitowała o 94% mniej CO2 niż przy pracy na dieslu. Wcześniejsze wyliczenie Regionu Sztokholm, opublikowane na stronie Candeli w kwietniu 2025, mówiło o 84% oszczędności na pasażerokilometr wobec jednostek z silnikami diesla na tej linii.

Z innej strony patrzy na to kalifornijski Navier, który na swojej stronie głównej cytuje magazyn Forbes. Według tej oceny hydroskrzydło Naviera daje 90% mniej oporu, a koszt pokonania jednej mili morskiej spada z 4 dolarów do 38 centów.

Takie liczby zmieniają to, czym w ogóle może być łódź elektryczna. Nie płyniesz już krótkiego odcinka z jednym okiem na wskaźniku naładowania, bo akumulator starcza na kilkukrotnie dłuższą trasę, i to przy prawdziwej prędkości przelotowej. Na jeziorach, gdzie silniki spalinowe mają ograniczony wstęp albo nie wpływają wcale, napęd elektryczny i tak jest warunkiem wejścia na wodę, a płat decyduje tylko o tym, czy to będzie kompromis, czy krok naprzód. Klienci z najwyższej półki płacą też za sam lot, który jest cichy i wolny od drgań.

Producenci elektrycznych wodolotów w 2026

W 2026 ta kategoria ma już za sobą etap pojedynczych prototypów. Płacących pasażerów woziły już łodzie dwóch producentów: Candela w transporcie publicznym, Vessev na wycieczkach i w czarterach. Norweski przewoźnik zamówił dwadzieścia P-12, co Candela nazywa największą jak dotąd elektryczną flotą na świecie. Dalej omawiamy producentów w kolejności ich znaczenia dla rynku, a na końcu tych, którzy wypadli z gry, zmienili kierunek albo nigdy nie przeszli na prąd.

Candela i jej łodzie

Candela ze Sztokholmu jest dziś punktem odniesienia dla całej branży. Jej model rekreacyjny C-8 ma 8,5 m długości i akumulator Polestar o pojemności 69 kWh, a według producenta przepływa 57 mil morskich (w przybliżeniu 105 km) przy prędkości przelotowej. Na pokład zabiera sześć osób.

Większym projektem jest P-12, prom pasażerski na 30 osób z akumulatorem 378 kWh. Na stronach modelu Candela podaje tylko zasięg 40 mil morskich i prędkość eksploatacyjną 25 węzłów. W swoich pytaniach i odpowiedziach mówi o prędkości maksymalnej 30 węzłów, a w komunikacie o rekordzie z lutego 2026 o przekroczeniu tej granicy w próbach. Oba źródła sprawdziliśmy 5 października 2026. W kwietniu 2026 zamówienie na 20 promów P-12 złożył norweski przewoźnik Boreal. W ofercie pojawiły się też odmiany pod inne zadania: P-12 Business dla 20 gości i w czerwcu luksusowa P-12 Voyager dla 12 pasażerów.

Egzemplarz P-12 Nova pływał od maja 2025 w codziennym rozkładzie sztokholmskiej linii 89, a potem trafił na trasę po archipelagu. W lutym 2026 P-12 pokonał 160 mil morskich z Göteborga do Oslo w trzy dni, z postojami na ładowanie, co Candela nazywa najdłuższą w historii podróżą elektrycznego statku pasażerskiego. Komunikat o finansowaniu z marca 2026 zapowiada dziesięć P-12 dla Mumbaju, gdzie rejs z lotniska Navi Mumbai do centrum ma się skrócić z około dwóch godzin do 35 minut. Szwedzi sprzedali już P-12 przewoźnikom na Malediwach i w Berlinie, a wśród kolejnych rynków wymieniają Tajlandię.

Vessev z Auckland

Nowozelandzki Vessev zbudował VS-9, łódź o długości 8,95 m z miejscem dla 10 gości, akumulatorem 105 kWh i prędkością przelotową 25 węzłów. Ma certyfikat Maritime New Zealand do użytku komercyjnego, a od stycznia 2025 pływa we flocie przewoźnika Fullers360. Vessev reklamuje te wycieczki i czartery jako pierwsze na świecie rejsy turystyczne elektrycznym wodolotem. Przy pełnym obciążeniu VS-9 przepływa w okolicach 40 mil morskich (74 km). Pod koniec 2025 doszła rekreacyjna wersja VS-9 Skye, a pierwszy egzemplarz w Europie kupił ośrodek wypoczynkowy w Irlandii Północnej.

Navier i układ kaczki

Navier N30 ma 30 stóp (9,1 m), zabiera 9 osób i występuje z akumulatorem 86 albo 114 kWh. Producent podaje zasięg 70 mil morskich (blisko 130 km) przy 20 węzłach, co jest jednym z najlepszych wyników w tej klasie. Konstrukcja ma układ kaczki, w którym jeden płat z przodu odpowiada za pochylenie i wysokość lotu, a dwa z tyłu za skręcanie. Oprogramowanie sterujące lotem koryguje klapy lotek do pięćdziesięciu razy na sekundę. Pierwszą łódź Navier przekazał klientowi w październiku 2024 i sprzedaje bezpośrednio, bez cennika, po kontakcie ze stocznią. W czerwcu 2026 ogłosił współpracę z JIH Global Investment, w ramach której do 100 łodzi ma pływać jako wodne taksówki na Malediwach, a na początek trafi tam pięć N30.

Artemis i duże promy

Artemis Technologies z Belfastu idzie w duże jednostki. EF-24 Passenger ma 150 miejsc, pływa z prędkością przelotową 34 węzłów, pokonuje do 70 mil morskich i ładuje się do pełna w niecałą godzinę. Pierwsze trzy promy dotarły do Belfastu w styczniu 2026 na wyposażanie i próby morskie, po jednym na połączenia między Belfastem a Bangorem, z Kirkwall na Orkadach oraz między Southampton a Cowes. Artemis pokazał też EF-12 Pilot, który nazywa pierwszą na świecie w pełni elektryczną łodzią pilotową na płatach. To jednostka robocza, nie pasażerska.

Tyde i BMW nad jeziorem Starnberg

Tyde ma siedzibę nad jeziorem Starnberg w południowych Niemczech. Razem z BMW buduje The Open, otwartą łódź na płatach o długości 14,7 m z akumulatorem rzędu 400 kWh i dwoma silnikami elektrycznymi po 100 kW. Płynie przelotowo z prędkością 25 węzłów, ma zasięg 50 mil morskich i dach z panelami słonecznymi, a producent obiecuje oszczędność energii rzędu 80%, tyle samo, ile podaje Candela. Firma działa i prowadzi konfigurator, ale publicznego potwierdzenia przekazania łodzi klientom nie znaleźliśmy, więc do tego projektu podchodź z ostrożnością.

ENVGO stawia na prędkość

ENVGO NV1 to najkrótsza i najszybsza łódź w tym zestawieniu, kanadyjska konstrukcja o długości 25 stóp (blisko 7,6 m) dla 6 osób, z akumulatorem 80 kWh. Według producenta NV1 osiąga 43 węzły, czyli w przybliżeniu 80 km/h, ma chowane płaty i przyjmuje szybkie ładowanie prądem stałym. W czerwcu 2025 firma zebrała 2 mln dolarów w rundzie zalążkowej, o czym pisał serwis BetaKit. Łódź lata na pokazach, ale śladu seryjnych dostaw nie widać.

Zmiana kursu i łodzie bez akumulatora

Holenderski Edorado zajmuje się systemami płatów i zapowiedział linię dla wojska i operatorów morskich, a elektryczny 8S zostaje u niego małoseryjnym tenderem do jachtów, budowanym według firmy w dwóch albo trzech egzemplarzach rocznie. W ofercie francuskiego SEAir, który rozwija technikę płatów, nie widzieliśmy łodzi z napędem czysto akumulatorowym. Rekreacyjne tendery SEAir zachwala oszczędnością paliwa, a platformy wojskowe napędza u niego hybryda diesel-elektryczna zasilająca elektryczne gondole.

Od aktualizacji z 2019 Enata Foiler ma napęd hydrostatyczny o mocy 740 KM. Lata zatem, tyle że nie na prądzie. Szwedzki Mantaray stawia z kolei na płaty, które regulują się same, czysto mechanicznie, przy czym model M25 jest przeznaczony do silników benzynowych, a elektryczną wersję wcześniejszego M24 firma zapowiedziała w 2023.

Na tej liście widać w gruncie rzeczy dwa rynki. Pierwszy to małe łodzie na kilka albo kilkanaście osób, które kupują prywatni klienci, ośrodki wypoczynkowe i przewoźnicy turystyczni. Drugi to promy dla operatorów komunikacji, którzy zamawiają od razu po dziesięć sztuk i więcej, jak Boreal w Norwegii czy projekt dla Mumbaju.

Porównanie wodolotów elektrycznych

Dane producentów zebraliśmy w jednej tabeli, bo dopiero w zestawieniu widać, jak bardzo te łodzie się różnią. Długość i liczba osób mówią, do czego dana konstrukcja służy, a zasięg każdy producent podaje przy innej prędkości i obciążeniu, dlatego porównuj go ostrożnie.

Przesuń tabelę w bok, żeby zobaczyć pozostałe kolumny

Wodoloty elektryczne w porównaniu (2026)
ModelKrajDługośćOsobyAkumulatorZasięgPrędkość maks.
Candela C-8Szwecja8,5 m6 osób69 kWh57 mil morskich (105 km)27 węzłów (50 km/h)
Candela P-12 ShuttleSzwecja12 m30 osób378 kWh40 mil morskich (74 km)30 węzłów (56 km/h) wg FAQ Candeli; 25 węzłów eksploatacyjnie (46 km/h)
Vessev VS-9Nowa Zelandia8,95 m10 osób105 kWh40-50 mil morskich (74-93 km)30 węzłów (56 km/h)
Navier N30USA9,1 m9 osób86 lub 114 kWh70 mil morskich (130 km)30 węzłów (56 km/h)
Artemis EF-24Wielka Brytania24 m150 osóbnie podanodo 70 mil morskich (130 km)36 węzłów (67 km/h)
Tyde The OpenNiemcy14,7 m8 osóbrzędu 400 kWh50 mil morskich (93 km)30 węzłów (56 km/h)
ENVGO NV1Kanada7,6 m6 osób80 kWh54 mile morskie (100 km)43 węzły (80 km/h)
Kilometry i km/h to nasze zaokrąglone przeliczenia, a dane producentów odczytaliśmy z ich stron 12 września 2026. Przy „nie podano” producent milczy, co jeszcze nie dowodzi, że takiej wartości nie zna. Na stronach modelu P-12 Candela podaje tylko prędkość eksploatacyjną 25 węzłów. Prędkość 30 węzłów pochodzi z jej FAQ, a tę liczbę i długość NV1 (25 stóp) z tabeli ENVGO sprawdziliśmy 5 października 2026. Większość producentów nie publikuje cen, a Candela podawała je tylko w komunikatach prasowych. Przy premierze 26 sierpnia 2021 Candela wyceniła C-8 na 330 000 euro netto, a w listopadzie 2022 podała cenę od 390 000 dolarów. W maju 2023 edycja Polestar kosztowała od 400 000 euro albo 450 000 dolarów. Każda łódź z tabeli jest wyceniana indywidualnie.

Najwięcej mówi zestawienie akumulatora z zasięgiem. C-8 ma najmniejszy pakiet w tabeli, a zasięgiem ustępuje tylko Navierowi i promowi Artemisa. Niemiecka łódź Tyde ma kilka razy większy akumulator na podobny dystans, choć jest też wyraźnie dłuższa i ma dach z panelami. Prędkość maksymalna, u większości modeli w tabeli równa 30 węzłom, znaczy w tej kategorii mniej, bo zasięg producenci podają przy prędkości przelotowej. Przy promach patrz raczej na liczbę miejsc, bo P-12 zabiera 30 osób, a EF-24 pięć razy tyle, i od tego zależy koszt jednego kursu w przeliczeniu na pasażera.

Jak pływa się łodzią na płatach

O wydajności piszą nagłówki, ale pasażerowie najpierw zauważają coś innego. Ruch falowy szybko słabnie wraz z głębokością. Skrzydła pracujące mniej więcej metr pod powierzchnią poruszają się przez to w wodzie dużo spokojniejszej niż krótka fala na górze, a łódź przelatuje nad krótkimi falami, zamiast w nie uderzać. Nie ma walenia dziobem, ściany bryzgów ani hałasu silnika, a przy prędkości przelotowej da się normalnie rozmawiać. Kto na twardo skaczącej łodzi ślizgowej dostaje choroby morskiej, dla tego sama ta różnica może przesądzić o wyborze.

Zmienia się też fala za rufą. Skoro w wodzie prawie nie ma kadłuba, prawie nie ma też fali, a to znaczy więcej, niż się wydaje. Fala od łodzi niepokoi pływających, kołysze jednostkami przy kei i podmywa brzegi, i to przez nią w wielu portach, kanałach i przy brzegach jezior trzeba zwolnić. W takich miejscach wodolot jest dobrym sąsiadem niemal z definicji. Ograniczeń prędkości musi przestrzegać jak wszystko na wodzie, ale rzadko to on jest problemem, z myślą o którym je wprowadzono.

Lot nad wodą nie zwalnia z żadnych formalności, bo dla przepisów łódź taka jak Candela C-8 to po prostu jednostka motorowa o określonej długości, mocy i liczbie osób na pokładzie. Jakie papiery trzeba mieć przy sobie i co wolno na konkretnej wodzie, ustala każde państwo, a nierzadko także zarządca danego jeziora albo fragmentu wybrzeża.

Ta technika ma też słabsze strony. Poniżej prędkości startowej wodolot jest zwykłą łodzią, która manewruje i cumuje jak każda inna i w porcie niczym nie zaskakuje. Skrzydła wiszą jednak pod kadłubem, przez co płycizny, mielizny, wodorosty, pływające śmieci i zwykłe slipy stają się czymś, co trzeba brać pod uwagę przy planowaniu. Rozwiązaniem są płaty chowane: ENVGO NV1, Vessev VS-9 i Candela C-8 potrafią je podnieść.

Płaty nie stabilizują się same. Czujniki i komputer lotu korygują je bez przerwy, w łodzi Navier N30 do pięćdziesięciu razy na sekundę. Same wodoloty to stary pomysł. Nowe są tanie czujniki, szybkie siłowniki i oprogramowanie na tyle dobre, że lot pozostaje równy i bez niespodzianek, a na pokładzie chcesz właśnie tego.

Zakup i ładowanie

Kupić taką łódź jest łatwiej, niż sądzi większość ludzi, ale wciąż daleko temu do wizyty w salonie. Pierwsze egzemplarze już pływają: Candela przekazuje łodzie klientom na kilku kontynentach, Vessev wprowadził pod koniec 2025 rekreacyjną wersję VS-9, a Navier sprzedaje po bezpośrednim kontakcie ze stocznią. Prawie wszędzie zamiast cennika dostajesz indywidualną ofertę, więc budżet powstaje dopiero w rozmowie z producentem. W tej samej rozmowie od razu zapytaj o serwis i części, bo nie każda stocznia remontowa zna się na układach sterowania lotem.

Praktyczne pytanie brzmi, gdzie ładować. W marinach standardem jest prąd z kei, zwykle przez przyłącze 16 albo 32 A, i to ono decyduje, czy wystarczy jedna noc. Candela podaje 6,5 godziny na pełne naładowanie C-8 przy 11 kW prądu przemiennego, a starszy C-7 z mniejszym akumulatorem 42 kWh potrzebował około 12 godzin przy typowym przyłączu 3,3 kW. P-12 ma z kolei pakiet 378 kWh przystosowany do ładowania prądem stałym mocą do 300 kW.

Szybkie ładowanie prądem stałym to wciąż rzadkość poza przystaniami zbudowanymi dla linii rozkładowych. Do wyjątków należy kilka sieci publicznych, takich jak szwedzkie stacje Aqua SuperPower, z których Candela korzystała w drodze do Oslo. W większości miejsc półgodzinne doładowanie, z którym C-8 technicznie sobie poradzi, pozostaje teorią. Jeśli planujesz długie dni na wodzie, sprawdź, ile mocy naprawdę daje twoje stałe miejsce w marinie. Pierwszy rozładowany akumulator to zły moment, żeby się tego dowiadywać.

Moc ładowania, której łódź potrzebuje, zestaw w rozmowie z producentem z tym, co faktycznie daje twoja keja. Omów też wodę przy swoim brzegu, bo głębokość przy kei i rodzaj slipu przesądzają, czy chowane płaty będą dla ciebie wygodą, czy koniecznością.

Wizualizacja dwóch promów Candela P-12 w barwach floty Boreal płynących na płatach po norweskim fiordzie

Promy pasażerskie na płatach

Większa zmiana dzieje się w transporcie publicznym. Oficjalny raport z próby P-12 w Sztokholmie wykazał, że dojazd skrócił się z 55 do około 30 minut, a koszty eksploatacji i utrzymania wyszły niższe niż przy promach z silnikami diesla, które obsługują tę linię. Artemis w styczniu 2026 dostarczył do Belfastu trzy promy na 150 miejsc z myślą o trasach wokół Belfastu, na Orkadach i do Southampton, a w Auckland turyści pływają na łodzi Vessev od początku 2025.

Promy z tej listy kursują na krótkich przeprawach, czyli na dystansie, dla którego te łodzie zbudowano. Prawie wszędzie indziej podobne przeprawy wciąż obsługuje diesel. Dla przewoźnika rachunek wygląda inaczej niż dla prywatnego właściciela, bo prom pływa codziennie tą samą trasą i ładuje się przy tej samej przystani, a przewoźnik liczy koszt każdej mili. Oszczędność energii i niższe koszty utrzymania widać w jego budżecie szybko.

Dla prywatnych właścicieli tempo zmian zależy mniej od samych łodzi, a bardziej od kei. Osłonięte jeziora śródlądowe i spokojne zatoki są dla tej techniki terenem niemal idealnym, bo dystanse są krótkie, woda płaska, a fala za rufą obchodzi wszystkich wokół. Na wielu takich akwenach przepisy już dziś ograniczają silniki spalinowe, dlatego pływające tam łodzie są elektryczne. Brakuje im tylko płatów.

Najczęstsze pytania

Dlaczego płaty nośne tak dobrze pasują do łodzi elektrycznej?

Bo łódź na prądzie hamuje opór wody, a nie silnik. Kadłub wyporowy albo ślizgowy przez cały rejs rozpycha wodę, więc nawet duży akumulator daje skromny zasięg przy sensownej prędkości. Na płatach kadłub wisi nad powierzchnią, w wodzie pracują tylko kolumny i skrzydła, a ten sam pakiet pokrywa kilka razy dłuższy dystans. Prawie nie zostawia przy tym fali, a na tym zyskują pływający, łodzie stojące przy kei i same brzegi.

Ile energii oszczędza wodolot elektryczny?

Candela mówi o około 80% wobec łodzi ślizgowej podobnych rozmiarów. W lutym 2026 streściła oficjalny raport szwedzkiej agencji transportu z próby P-12 na linii podmiejskiej w Sztokholmie. Wynika z niego, że zużycie energii było o 66% mniejsze niż w konwencjonalnych jednostkach, a emisja CO2 o 94% mniejsza niż przy napędzie diesla. Navier powołuje się na Forbesa, który przypisuje jego hydroskrzydłu 90% mniej oporu i koszt 38 centów zamiast 4 dolarów za milę morską.

Czy elektryczne wodoloty pływają już w regularnej komunikacji?

Tak. Candela P-12 Nova od maja 2025 kursowała codziennie na linii 89 w Sztokholmie, a w 2026 przeszła na trasę wśród wysp archipelagu. Vessev VS-9 wozi płacących pasażerów na rejsach wycieczkowych i czarterowych w Auckland od stycznia 2025. Norweski Boreal zamówił 20 sztuk P-12, a pierwsze trzy promy Artemis na 150 miejsc dotarły w styczniu 2026 do Belfastu z myślą o liniach przy Belfaście, na Orkadach i w Southampton.

Czym wodolot elektryczny różni się od zwykłej łodzi elektrycznej?

Głównie tym, co dzieje się powyżej prędkości startowej. Wolno płynie jak każda łódź z silnikiem na prąd, a szybciej unosi kadłub nad wodę i zużywa wtedy dużo mniej energii na każdą milę.

Czy prywatna osoba kupi dziś taką łódź?

Tak, choć zwykle przez indywidualną wycenę, bo większość stoczni nie publikuje cenników. Candela podała ceny C-8 tylko w komunikatach prasowych: 330 000 euro bez VAT na premierze 26 sierpnia 2021, od 390 000 dolarów w komunikacie z 15 listopada 2022, a za edycję Polestar w maju 2023 od 400 000 euro lub 450 000 dolarów. Gdy 5 października 2026 zajrzeliśmy na stronę C-8, ceny na niej nie było, a inne krążące kwoty pochodzą z prasy i ogłoszeń dealerów. Navier sprzedaje bezpośrednio, a Vessev dołożył pod koniec 2025 rekreacyjną wersję VS-9.

Gdzie się ładuje wodolot elektryczny?

Najczęściej z gniazdka na kei w marinie (16 lub 32 A) i od niego zależy, czy wystarczy jedna noc. Ładowanie C-8 do pełna trwa według Candeli 6,5 godziny przy 11 kW AC. Szybkie ładowanie przyjmą między innymi Candela C-8 i ENVGO NV1, ale stacje prądu stałego dla łodzi spotkasz głównie przy przystaniach linii pasażerskich i w kilku sieciach, jak szwedzka Aqua SuperPower, z której korzystała Candela. Sezon planuj pod moc, jaką daje twoje miejsce przy kei.

Czy płaty przeszkadzają na płytkiej wodzie?

Mogą, bo wiszą pod kadłubem. Część modeli z tego zestawienia ma dlatego płaty chowane.

Czy łódź na płatach trudno zacumować?

Nie. Przy małej prędkości manewruje jak zwykły kadłub.

Gdzie serwisować łódź z komputerem lotu?

Ustal to z producentem jeszcze przy wycenie. Nie każda stocznia remontowa miała do czynienia z układem sterowania lotem.

Zobacz też